راه اخلاص در نیت چیست؟

راه اخلاص در نیت چیست؟

  خلوص کامل در اعمال به آسانی به دست نمی آید. اگر انسان در هر عملی سعی کند آن را فقط برای خدا انجام دهد، به مرور زمان خلوص او بیشتر می شود و اعمالش رنگ خدایی پیدا می کند. البته شیطان تلاش می کند تا چنین خلوصی در انسان به وجود نیاید و تا آن جا که ممکن است رفتار انسان را به ریا آلوده می کند. اما نباید نا امید شوید؛ بلکه باید بنای خود را بر اخلاص بگذارید و امیدوار باشید که به تدریج به خلوص دست خواهید یافت.
اگر انسان در عبادت هایش توجه داشته باشد که در محضر خداست و خدای متعال ناظر او می باشد، با اخلاص بیشتری عبادت خواهد کرد و حضور قلب بیشتری در نماز حاصل خواهد شد. اما خجالت کشیدن از خدا بسیار خوب است و همین سبب می شود که انسان در پنهان و آشکار گناه نکند و یا کمتر گناه کند. حیای از خدا، یک فضیلت است که باید آن را تقویت کرد. برای پرهیز از گناه نیز باید ترس از خدا را در خود تقویت کنید. آیات و روایات مربوط به عذاب الهی و خشم خدا به گناهکاران را بخوانید تا ترس از خدا شدید شود و سبب پرهیز از گناهان گردد.
احساس نزدیکی به خدا نیز بسیار حالت خوبی است که باید همراه با صداقت و تقوا باشد؛ زیرا قرب حقیقی در پرتو اطاعت کامل و ترک محرمات حاصل می شود و اگر انسان با ادامه گناه باز احساس قرب به خدا کند، ممکن است از مکرهای شیطان باشد و سبب سقوط و یا حداقل رکود انسان گردد. برای ارتقای تدریجی خلوص، باید پیوسته در حال مراقبه باشید. در این رابطه جزوه (محاسبة النفس) شیوه کاربردی بسیار خوبی را در اختیار شما قرار می دهد. آنچه مهم است عزم و همت شما در عمل به راهکارهای ذکر شده در آن می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی حضرت استاد حسین انصاریان

/ 8 نظر / 36 بازدید
منتظر آدینه ها

سلام وبلاگ مهدوی : جهان در انتظار آخرین منجی با موضوع جزیره خضرا افسانه یا حقیقت به روز میباشد. منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم.

هم نفس

آنجا که چشمان مشتاقی برای انسانی اشک می ریزد، زندگی به رنج کشیدنش می ارزد...

مهناز

سلامـــــــ ╬♥═╬ ╬♥═╬ ╬═♥╬ ╬♥═╬ ╬═♥╬ ╬♥═╬ ╬═♥╬ ╬♥═╬ اومدم یه خبری بدم و برم ♥☻♥ ╬═♥╬ ╬♥═╬ ╬♥═╬ ╬═♥╬ ╬♥═╬ ╬═♥╬ ╬♥═╬ ╬═♥╬ آپم نمی خوای بیای ؟بدو بیا ♥☻♥ ╬═♥╬ ╬♥═╬ ╬♥═╬ ╬═♥╬ ╬♥═╬ ╬═♥╬ ♥☻♥مـــــــــــــنــــــــــتظــــــــرتــــــــــــــــــــم

رضا خیری اشکین

سلام بعداز مدتها با غزلی به روز شدم منتظر نظراتت هستم با تشکر همیشه بهار باشید

رزمنده سایبری

سلام دوست عزیز وبلاگ خوبی دارید خوشحال میشم به وبلاگ منم سر بزنید

مزتضی

فیلم حضور مقام معظم رهبری میان مردم در پرواز تهران به مشهد مقدس